Opowieść o samotności, wykluczeniu i pragnieniu bliskości- o tej książce nie sposób zapomnieć!

“Jeśli ktokolwiek rozumie samotność, to właśnie księżyc.” – Delia Owens, Gdzie śpiewają raki

 

o książce

 

Gdzie śpiewają raki to debiutancka powieść badaczki Delii Owens. Jest to opowieść o życiu Kyi Clark, której mieszkańcy Barkley Cove nadali miano dziewczyny z bagien. Czas akcji rozciąga się od lat pięćdziesiątych aż po lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Kya jest dziewczynką porzuconą przez wszystkich, których kiedykolwiek kochała. Zdana na siebie samotnie dorasta na mokradłach nieopodal miasteczka. Odtrącona i odizolowana uczy się jak przetrwać. Owens opisuje lata jej dorastania, kreuje obraz dziewczynki, która staje się młodą kobietą uczącą się jak otworzyć serce na miłość i przyjąć pomoc. Oczywiście w książce nie zabrakło miłosnych uniesień, pojawia się wątek swego rodzaju miłosnego trójkąta pomiędzy Kyą i dwoma mężczyznami z miasteczka. Cała historia owiana jest rąbkiem tajemniczej śmierci jednego z mieszkańców, Chase’a Andrewsa. Opowieść trzyma w napięciu i zaskakuje swoim pięknem.

 

magia tkwi w szczegółach

 

W książce Gdzie śpiewają raki znaleźć można wiele opisów przyrody- mokradeł na których wychowuje się główna bohaterka, roślinności oraz zwierząt. Choć mogłoby się to wydawać mało interesujące dla ludzi, którzy nie interesują się biologią, opisy te naprawdę zachwycają. Napisane poetyckim językiem, sprawiają, że czytelnik ma ochotę delektować się każdym słowem jak kawałkiem wykwintnej czekolady. Owens opanowała do perfekcji ukazywanie piękna natury w fenomenalny i nieszablonowy sposób. Relacja głównej bohaterki z naturą, jej fascynacja mokradłami, które traktuje z czułością, niczym członka rodziny, może dogłębnie poruszyć czytelnika. Oprócz oczywistych walorów językowych, opisy zawierają także masę ciekawostek o roślinach i owadach.

 

historia, która cię odmieni

 

Powieść sama w sobie jest niezwykle pouczająca, ukazuje do czego może doprowadzić odtrącenie i izolacja. Autorka zwraca uwagę na piękno otaczającego nas świata, które często jest lekceważone w codziennej rutynie życia. Czytelnik może wiele nauczyć się od nieokiełznanej głównej bohaterki, ujrzeć świat w zupełnie innej perspektywie. Rzeczy, które często bierze się za pewnik, mogą okazać się ulotne. Powieść otwiera oczy, szokuje, wzrusza i pozostawia po sobie stały ślad. Raz przeczytana, nigdy nie odejdzie w zapomnienie.