Opowieść, która uczy szacunku do drugiego człowieka

Dalia Owens to utalentowana pisarka, która ma na swoim koncie sporo udanych powieści. Jednak za najlepszą z nich należy uznać niedawno wydaną książkę pod tytułem: Gdzie śpiewają raki (www.taniaksiazka.pl). To niezwykle klimatyczna i angażująca historia, która rozgrywa się w dwóch liniach czasowych (lata 50. oraz 70. XX wieku). O czym opowiada? I dlaczego tak wielu recenzentów oraz czytelników opowiada o książce Dalii Owens w samych superlatywach?

Senne miasteczko

Choć to bohaterowie, zaraz obok natury, są w książce Owens najważniejsi, nie sposób wymienić i miasteczka, w którym rozgrywa się akcja powieści. Barkley Cove to mała amerykańska prowincja, jedno z setek miasteczek ulokowanych na terenie Stanów Zjednoczonych, które nie wyróżnia się niczym szczególnym. Każdy, kto tylko skończy szkołę, zaczyna myśleć o tym, aby jak najszybciej z Barkley Cove uciec. Ten nudny i senny żywot miasteczka zostaje brutalnie zaburzony przez zbrodnię, do której w nim dochodzi. Śledztwo obserwujemy z dwóch różnych punktów widzenia oraz dwóch różnych linii czasowych.

Co jest prawdą, a co fałszem?

Gdzie śpiewają raki to skomplikowana, choć niezwykle angażująca powieść. Co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie wyobrażeniem ludzi? Zbrodnia przedstawiona w fabule powieści, z każdej perspektywy wygląda inaczej. Dla kogoś zachowanie danej osoby było wynikiem zniecierpliwienia, a dla kogoś lęku i przerażenia. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wyobrażenie na temat osoby, z którą rozmawiamy czy obserwujemy. Ile na jej temat wiemy, czy traktujemy ją z góry, czy zakładamy, że byłaby w stanie coś zrobić tylko i wyłącznie na podstawie naszych gdybań? To właśnie rdzeń powieści Dalii Owens. 

Gdzie śpiewają raki to:

– niezwykle klimatyczny powrót do przeszłości,

– historia, która dzieje się w dwóch liniach czasowych,

– kryminalna zagadka i powieść psychologiczna w jednym,

– pełna emocji i uczuć intensywna historia,

– powieść, która wywołuje w odbiorcy wiele sprzecznych odczuć,

– jedna z najlepszych książek ostatnich lat.